W niniejszej publikacji Temple Grandin, wysoko funkcjonująca osoba z autyzmem, doktor zoologii i znana na całym świecie działaczka na rzecz dobrostanu zwierząt, opowiada o swoim dzieciństwie i problemach związanych z dorastaniem z perspektywy osoby z zaburzeniami z ASD. Doświadczenia własne autorki stanowią pretekst do przekazania Czytelnikowi rad dotyczących wychowywania dziecka z autyzmem. W książce skupiono się na sposobie myślenia osób ze spektrum oraz na problemach sensorycznych. Grandin używa prostego języka, a jej narracja nie przytłacza nadmiarem faktów naukowych.

Warszawski Uniwersytet MedycznyKsiążka wykorzystuje doświadczenie i wiedzę nauczycieli związanych ze Szkołą Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – bez wątpienia czołowej placówki w naszym kraju w tym obszarze – ale do współpracy zostali zaproszeni także eksperci z innych ośrodków, by zapewnić treści odpowiednio wysokiej jakości.
Pod koniec lat sześćdziesiątych ukazały się wyniki badań, które udowodniły, że najskuteczniejsze metody redukcji chorobowości i śmiertelności opierają się na działaniach w obrębie zdrowia publicznego. W Polsce od ponad 20 lat prowadzone jest w uczelniach medycznych kształcenie na kierunku zdrowie publiczne w celu stworzenia fachowej kadry zapewniającej właściwe działania w tym obszarze. Podręcznik Zdrowie publiczne pod redakcją naukową prof. dr hab. Stanisławy Golinowskiej należy bezwzględnie polecić nie tylko studentom tego kierunku, ale także wszystkim osobom związanym z instytucjami sektora ochrony zdrowia w Polsce. Dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem publicznym jest to pozycja obowiązkowa.

Krótki przewodnik po interwencjach dietetycznych i środowiskowych, wskazanych w przypadku dzieci i dorosłych, cierpiących na zaburzenia ze spektrum autystycznego. Z książki można dowiedzieć się, jakich substancji zawartych w produktach spożywczych i środkach czystości należy unikać, jak sprawdzić skład danego produktu i w jaki sposób rozpocząć stosowanie diety.

Choć autyzm i zespół Aspergera nie są rzadkością, pozostają mało znane. Większość ludzi tych upośledzeń nie zna i kiedy nagle się pojawiają, nie potrafi się przystosować i z nimi żyć. Dzieci dotknięte tymi przypadłościami nie rozumieją w czym się różnią od innych, nie wiedzą jak myślą inni i mają trudności ze znalezieniem miejsca wśród rówieśników. Ta książka zrozumiała i łatwa w czytaniu została napisana właśnie dla nich. Jej zadaniem jest wytłumaczyć dziecku z zespołem Aspergera lub dziecku autystycznemu wysokiego poziomu w czym różni się od innych i zrozumieć kim jest. Pomóc mu żyć z tą odmiennością, pogodzić się z samym sobą i z innymi, z myślą, dlaczego tak trudno autystykowi mieć przyjaciół. To przyjazna książka do czytania w rodzinie, przed dzieckiem albo razem z nim – aby móc wymienić opinie lub nawiązać dialog.

“Autyzm w pigułce. Przyczyny, diagnoza, terapie, leczenie” to książka, z której każdy odbiorca wyciągnie coś dla siebie. Znajdują się tam informacje na temat tego, skąd bierze się autyzm, a także na jakiej podstawie wystawiana jest diagnoza z nim związana. W publikacji znajdują się opisy metod diagnostycznych, które stosowane są nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, a także różnego rodzaju terapii, pomagających w przypadku wystąpienia oznak autyzmu.
Pozycja ta będzie nieocenionym wsparciem dla każdego, kto interesuje się lub ma na co dzień do czynienia z autyzmem. Treść została zaprezentowana w jasny sposób, poprzez użycie nieskomplikowanego języka, tak, by mogły ją zrozumieć osoby spoza środowiska medycznego. Dzięki niezwykle obszernej bibliografii, która zawiera w sobie zarówno literaturę polską, jak i anglojęzyczną, odbiorca może w prosty sposób samodzielnie zgłębić poruszane zagadnienie.

a podstawie doświadczeń zdobytych podczas kilkunastoletniej pracy terapeutycznej z dziećmi z zespołem Aspergera, ich rodzicami i nauczy­cielami autorki poradnika – psycholożki specjalizujące się w diagnozie i terapii dzieci oraz młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi – opracowały zbiór sposobów radzenia sobie z trudnościami, które towarzyszą osobom dotkniętym tym zaburzeniem w sytuacjach społecznych.

Książka ma stanowić uzupełniającą lekturę dla studentów, a także zasób wskazówek i wiedzy przy opracowywaniu programów zdrowotnych przez pracowników administracji samorządowej różnych szczebli oraz organizacje pozarządowe zainteresowane poprawą sytuacji zdrowotnej w środowisku ich działania.

Przemilczana prawda o seksualności Rzeczy, o których matka nigdy Ci nie powiedziała. Poradnik dla kobiet Doskonała propozycja dla młodych kobiet, pokazująca w jaki sposób odkrywać swoją seksualność. Może być również świetnym poradnikiem dla matek rozmawiających z córkami o okresie dojrzewania. Książka łączy podejście psychologiczne z chrześcijańską etyką. Autorka stawia sobie za zadanie rozwianie kilku mitów dotyczących seksualności, z jakimi spotyka się w swojej praktyce terapeutycznej, oraz znaleźć odpowiedź na pytania najczęściej stawiane podczas prowadzonych przez nią i jej męża warsztatów dla par. Kima Gaines Eckert jest psychologiem, specjalizuje się w terapii kobiet, szczególnie w sferach dotyczących identyfikacji płciowej, samoakceptacji i sfery seksualnej. Jest też żoną (jej mąż także jest terapeutą specjalizuje się w problemach dotyczących seksualności mężczyzn, wykłada na uczelni) i matką czworga dzieci. Oboje są zaangażowani religijnie.

Freud był wybitnym psychologiem, głoszącym odważne, przełomowe jak na ówczesne czasy tezy. I choć teraz wiadomo już, że nie we wszystkim miał rację, to jego postać oraz twierdzenia nadal fascynują. Jeśli chcesz się zapoznać z częścią jego nauk, to koniecznie sięgnij po “Psychopatologię życia codziennego” autorstwa Zygmunta Freuda.

 

Jakie dokładnie zagadnienia znajdziesz w “Psychopatologii życia codziennego”? Przede wszystkim opisy mechanizmów odpowiadających za to, że zapominamy np. imiona i wyrazy obce, a także opisy powodów, które sprawiają, że popełniamy błędy w pisaniu i czytaniu. Freud prowadził badania na konkretnych, znacząco różniących się jednostkach, dzięki czemu był w stanie wyciągać ogólne wnioski dotyczące ludzkiej natury.

“Siedem grzechów przeciwko seksualności” to znakomita publikacja poruszająca tematy seksu bez zbędnego tabu. Rozmowa między dziennikarką a cenionym seksuologiem trwa przez ponad 7 rozdziałów książki. Przepełniona jest licznymi anegdotami oraz historiami, dzięki wieloletniej praktyce zawodowej profesora Izdebskiego.

Judith L. Herman, amerykańska psychiatra, badaczka i wykładowczyni, autorka prac skupiających się na zrozumieniu i leczeniu przyczyn traumy, w „Traumie” ukazuje konflikt pomiędzy chęcią wyparcia tragicznych wydarzeń a wykrzyczenia ich głośno. Zbyt często sekrety są ukrywane; dopiero ich ujawnienie może rozpocząć proces leczenia, zarówno dla pokrzywdzonych, jak i ich bliskich. To jednak niełatwy proces. Obraz wydarzeń bywa fragmentaryczny i skomplikowany do poskładania, trudno nawet znaleźć słowa, by zacząć o tym mówić.
Autorka, sięgając zarówno do własnych badań, jak i literatury, pokazuje zaskakujące paralele między tragediami prywatnymi i publicznymi. Indywidualne doświadczenia stają się w ten sposób częścią szerszego, politycznego kontekstu. W takim podejściu trauma może być zrozumiana jedynie w odniesieniu do społeczeństwa – proces jej leczenia przebiega więc również podobnymi ścieżkami.

OSHO – charyzmatyczny mistrz duchowy pochodzący z Indii. Znakomity mówca swobodnie posługujący się zarówno wschodnimi tradycjami mistycznymi, jak i zachodnią psychoterapią. Jego nauki dotyczą nie tylko indywidualnego poszukiwania sensu, lecz także najbardziej palących spraw społecznych i politycznych.
W jaki sposób możemy pogodzić potrzebę wyrażania emocji z pragnieniem poszanowania innych? Bardzo często stajemy przed dylematem: wyrażać je czy tłumić? Boimy się, że wyrażając prawdziwe uczucia, zranimy lub urazimy bliskie nam osoby. Jeżeli jednak tłumimy emocje, zwiększamy ryzyko zranienia samych siebie. Osho pomaga skutecznie rozwiązać ten konflikt.

Książka psychologiczna, dzięki której relacja nauczyciela z uczniem może zmienić się o 180 stopni. Publikacja Agnieszki Borkowskiej ma za zadanie pomóc pedagogom zrozumieć potrzeby uczniów, którzy na przez całe życie zmagają się z inną codziennością, niż ich rówieśnicy. “Zrozumieć świat ucznia z zespołem Aspergera” może przenieść edukację dziecka w zupełnie inny, lepszy wymiar.
Każdy nauczyciel przez lata swojej kariery zawodowej spotyka różne osoby na swojej drodze. Każdy uczeń jest inny, ma zupełnie odmienny charakter i umiejętności – dla nauczyciela ogromnym wyzwaniem, ale również i obowiązkiem jest odpowiednia pomoc w rozwoju każdego z nich. Wiadomo jednak, że chęci do nauki i umiejętności edukacyjne są na różnym, w zależności od ucznia. Co zrobić w sytuacji, gdy w klasie pojawia się dziecko z zespołem Aspergera, wymagające zupełnie innego traktowania i mające własne potrzeby?

Zagrożenia zdrowia publicznego cz. 4

Problemem analizowanym jest prewencja mająca na celu zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka oraz ich wczesne wykrywanie i leczenie. Autorzy poszukują odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć efektywność opieki zdrowotnej w tym zakresie bez nadmiernego wzrostu kosztów oraz jak uczynić każdego w większym stopniu odpowiedzialnym za własne zdrowie.
W publikacji uwagę zwrócono na zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorców zachowań społecznych, które mogą przyczynić się do podwyższenia ryzyka zachorowania, jak również na edukację zdrowotną rozumianą jako proces, w którym ludzie uczą się dbać o własne zdrowie.
Poszczególne rozdziały zostały opracowane przez profesorów i doktorów medycyny, którzy przedstawiają zagadnienia związane z ich specjalnością.

 

 

 

Zagrożenia zdrowia publicznego cz. 3

W niniejszym tomie uwzględniono diagnozy zagrożeń zdrowia publicznego, przedstawiono metodykę badań naukowych w promocji zdrowia oraz działań praktycznych rokujących największą skuteczność.
Omówiono zagadnienia dotyczące mikrobiologicznych podstaw zdrowia człowieka oraz promocji zdrowia, ekonomiczne i prawne uwarunkowania skutecznego zarządzania zdrowiem i ryzykiem, uwzględniono rolę poszczególnych instytucji tworzących politykę zdrowotną, w której promocja zdrowia winna odgrywać znacznie większą rolę niż obecnie.
Publikacja należy do nielicznych pozycji obejmujących niemal wszystkie aspekty promocji zdrowia::
- podstawy teoretyczne,
- metodologię,
- dowody naukowe,
- aspekty ekonomiczne,
- zarządzanie ryzykiem,
-​​ ewaluację programów i oceny perspektyw promocji zdrowia jako narzędzia kształtującego zachowania zdrowotne​​ ludności.

 

Zagrożenia zdrowia publicznego cz. 1

Opracowanie stanowi analizę problematyki zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego poprzez omówienie szeregu zagrożeń zdrowotnych oraz skutecznych metod przeciwdziałania im. W książce przedstawiono zagadnienia dotyczące wpływu cywilizacji na zdrowie ludzi, środowiskowych uwarunkowań rozwoju chorób cywilizacyjnych, problemów starzejącego się społeczeństwa oraz edukacji i promocji zdrowia. Autorzy skupili się także na najważniejszych kwestiach demograficzno-społecznych, takich jak::
- długość życia i umieralność Polaków,
- chorobowość podlegająca hospitalizacji,
- obciążenia nowotworami złośliwymi w Polsce,
- zaburzenia psychiczne,
- zachorowania na choroby zakaźne,
-​​ zagrożenia środowiskowe,
- czynniki ryzyka związane ze stylem życia.

Programy zdrowotne - skuteczna profilaktyka zachorowań

W książce omawiane są wybrane zagadnienia z epidemiologii i zdrowia publicznego w praktycznym ujęciu.

  • Ocena aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

  • Stan zdrowia i życia Polaków.

  • Badania przesiewowe – ograniczenia i korzyści.

  • Znaczenie Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących dla realizacji celów badań profilaktycznych.

  • Tworzenie programów pilotażowych.

  • Pracownicy ochrony zdrowia edukatorami zdrowia jednymi z wielu.

  • Organizacje pozarządowe działające w obszarze ochrony zdrowia.


Większość powyższych zagadnień zilustrowano szeroko opisanymi przykładami. Ponadto omówiono programy zdrowotne z: pediatrii, endokrynologii, kardiologii, transplantologii, interny, onkologii, ginekologii, dietetyki.
Każdy projekt w obszarze edukacji zdrowotnej czy profilaktyki pierwotnej lub wtórnej, mający określone cele, środki i grupy docelowe, powinien podlegać ewaluacji. W publikacji przedstawione są zagadnienia, dotyczące m.in. profilaktyki chorób cywilizacyjnych, wdrażania i skuteczności programów zdrowotnych w różnych dziedzinach medycznych oraz prowadzenia badań przesiewowych, również spełnią zamierzoną funkcję edukacyjną.

Działanie podmiotów leczniczych w sytuacjach wypadków masowych oraz w trakcie pandemii

Przygotowanie podmiotów leczniczych, będące następstwem trafnego określenia charakteru potencjalnego niebezpieczeństwa, pozwoli na podjęcie sprawnych działań w przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego. Problem ten z punktu widzenia oczekiwań społecznych jest niezwykle istotny, a z naukowego punktu wymaga rozstrzygnięć w zakresie doskonalenia rozwiązań w przedmiocie organizacji działania podmiotów leczniczych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego. Należy ponadto podkreślić aktualność podjętej tematyki oraz jej znaczenie dla rozwoju teorii w tym zakresie oraz praktyki stosowanych na tym polu rozwiązań, gdyż paradoks w rozwoju ludzkości wyraża się tym, że mimo postępu cywilizacyjnego, wzrostu zarówno sił wytwórczych człowieka, jak i możliwości radzenia sobie w sytuacjach trudnych, rośnie liczba zjawisk dezorganizujących życie człowieka na wszystkich jego płaszczyznach.

Zagadnienia prawa medycznego

Książka porusza najbardziej aktualne i sporne zagadnienia styku prawa i medycyny, które wywołują kontrowersje w piśmiennictwie oraz praktyce zarówno medycznej jak i prawniczej. Tematyka rozdziałów obejmuje zagadnienia, takie jak: odpowiedzialność za działanie w zespole leczniczym, aspekty występku leczenia bez zgody, obowiązkowe szczepienia ochronne, telemedycyna, tajemnice lekarska i psychiatryczna oraz praktyczne aspekty orzecznictwa karnego w tzw. „sprawach lekarskich”. Do grona autorów zostali zaproszeni eksperci z różnych ośrodków naukowo – badawczych oraz praktycy.

Bezpieczeństwo zdrowotne w praktyce medycznej

Każdy pacjent chce uzyskać fachową pomoc medyczną oraz że udzielane mu świadczenia zdrowotne będą dla niego bezpieczne. Niestety, zdarza się, iż zamiast poprawy stanu zdrowia dochodzi do jego pogorszenia.
Pandemie i związana z nimi niepewność, nieprecyzyjne przepisy prawne, niedobór kadr medycznych, przeciążenie pracą, paternalistyczny sposób traktowania pacjentów mają ogromny wpływ na jakość opieki medycznej i związane z tym bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.​​ 

Książka w praktyczny sposób wskazuje, jak poprawić bezpieczeństwo na wszystkich etapach procesu diagnostyczno-terapeutycznego, a także jak ważne jest zaangażowanie osób udzielających świadczeń zdrowotnych z jednej strony oraz aktywność ze strony pacjentów świadomych swoich praw i ciążących na nich obowiązków, z drugiej strony.

 

Wybrane zagadnienia z prawa medycznego i polityki zdrowotnej

Książka  jest pierwszym na polskim rynku przeglądowym opracowaniem zagadnień z zakresu prawa medycznego i polityki zdrowotnej przeznaczonym dla studentów kierunków medycznych. W publikacji w kompleksowy sposób przedstawiono prawne i organizacyjne aspekty polskiego systemu ochrony zdrowia oraz podjęto próbę odpowiedzi​​ na pytania dotyczące znaczenia prawa medycznego i polityki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia. Zdefiniowano i omówiono nie tylko samo pojęcie prawa do ochrony zdrowia, lecz także wiele innych pojęć oraz instytucji prawnych, instrumentów, mechanizmów i procedur istotnych dla jego funkcjonowania w systemie regulacji na różnych poziomach.

Elementy zarządzania finansowego w ochronie zdrowia

Ostatnio wprowadzona reforma ochrony zdrowia kładzie istotny nacisk na poprawę zarządzania jednostkami opieki zdrowotnej. Ograniczenia finansowe oraz wymagania kontraktowe wymuszają wręcz na dyrektorach jednostek wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania finansowego. Elementy zarządzania finansowego w ochronie zdrowia, jedna z pierwszych na ten temat książek w Polsce, napisana jest w formie podręcznika, aby służyć jednostkom ochrony zdrowia jako przewodnik po świecie decyzji finansowych.
Znajdziemy odpowiedzi na pytania:
· Jak przygotowywać sprawozdania finansowe i jak z nich korzystać?
· Kto i jak powinien tworzyć i oceniać projekty inwestycyjne?
· Skąd uzyskiwać pieniądze na bieżącą działalność i rozwój oraz jak oceniać alternatywne źródła finansowania?
· Jak kontrolować koszty?
Autorzy korzystali z doświadczeń zdobytych w pracy w służbie zdrowia, doradztwie finansowym jak również doradztwie na rzecz instytucji rządowych i samych jednostek ochrony zdrowia. Podręcznik pełen jest praktycznych przykładów, przedstawiających sposoby rozwiązania konkretnych problemów. Jest on połączeniem przedstawionych​​ w sposób przystępny koncepcji nowoczesnego zarządzania finansowego i propozycji zastosowania tych koncepcji w polskich warunkach.

Podstawy zarządzania opieką zdrowotną

Książka ta została napisana z myślą o studentach zainteresowanych pracą w dziedzinie zarządzania opieką zdrowotną. Chociaż opiera się ona na najnowocześniejszych teoriach organizacji i badaniach, to główny nacisk położony został na aspekt praktyczny.

Jakość w usługach medycznych

 

Tematyka systemu ochrony zdrowia należy do niezwykle trudnego i złożonego obszaru problematyki społecznej i ekonomicznej, uwikłanej w spory polityczne, obciążonej subiektywnym podejściem i grą różnych interesów. W czasie, gdy dominuje przekonanie, że ochrona zdrowia jest nadal nieuporządkowanym obszarem przemian społeczno-gospodarczych problematyka ta ma szczególną wagę sygnalizując potrzebę rozwiązania wielu problemów. Poszukując klucza do reformy ochrony zdrowia Autorka uważa, że podstawowym celem ochrony zdrowia jest zapewnienie dobrego zdrowia całemu społeczeństwu. Realizacja tego celu jest możliwa poprzez podporządkowanie rozwiązań systemowych staraniom o jak najwyższe standardy usług medycznych świadczonych całej populacji, ukierunkowane na realizację zasady równości i sprawiedliwości społecznej. W monografii poruszane są kwestie odpowiadające na aktualne zapotrzebowanie społeczne i środowisk związanych z ochroną zdrowia, koncentrujące się na dążeniu do wyższej jakości usług publicznych. Autorka wychodzi poza argumenty finansowe stawiane w debacie publicznej, sporządza diagnozę jakości usług medycznych z perspektywy wewnętrznej, odwołuje się do​​ fundamentalnych celów i wartości służby zdrowia. W monografii zwraca się uwagę dojrzałość i przekonującą wymowę wniosków końcowych. Autorka burzy obraz służby zdrowia zakładający, że przyczyny problemów związanych z jakością usług świadczonych przez publiczne jednostki służby zdrowia wynikają z niedostatecznego finansowania, albo szerzej, z braku równowagi między poziomem oczekiwań społecznych a możliwościami finansowania.

Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

Publikacja zawiera wszechstronne i praktyczne omówienie rozwiązań prawnych służących zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym COVID-19.
Autorzy omawiają m.in:
• obowiązki przeciwepidemiczne,
• zakażenia związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych,
• szczepienia ochronne i przymus przeciwepidemiczny,
• działania w przypadku podejrzenia, zagrożenia lub zgonu z powodu choroby zakaźnej,
• stan zagrożenia epidemicznego i stan pandemii,
• obrót asortymentem oraz skierowanie do pracy przy epidemii,
• możliwości kompensaty szkód, jakie mogą nastąpić w wyniku szczepień ochronnych,
• zasady wymierzania kar pieniężnych i ich egzekucji.
Prezentowane w książce opinie i komentarze odwołują się do licznych opracowań z dziedziny prawa medycznego, administracyjnego, cywilnego i karnego oraz medycyny, a także orzecznictwa sądowego. Zespół autorów składa się z lekarza, specjalisty chorób zakaźnych oraz kierownika kliniki i prawników, w tym praktyków współpracujących z podmiotami leczniczymi.

 

Szczepienia. Odkrycia medyczne które zmieniły świat.

Fascynująca historia szczepionek
Niecałe sto lat temu błonica, krztusiec czy polio zbierały wśród dzieci śmiertelne żniwo. Do dziś większość z tych chorób została wyeliminowana dzięki szczepieniom. Dlaczego mimo to neguje się ich skuteczność?​​ 
David Isaacs przedstawia pełną dramatyzmu historię szczepień. Pisze o rozpaczliwej walce z chorobotwórczymi mikrobami, działaniach prowadzonych metodą prób i błędów oraz tragicznej śmierci wielu ludzi. To także opowieść o zaciętej rywalizacji między wybitnymi naukowcami, a przede wszystkim o sukcesie, którym jest zbiorowa​​ odporność. Odnosząc się do współcześnie coraz silniejszych ruchów antyszczepionkowych, autor analizuje mity narosłe wokół immunizacji, weryfikuje ich argumenty i przedstawia konsekwencje zaniechania powszechnej wakcynacji.
To książka, która przypomina nam, jak kruche jest nasze bezpieczeństwo i jak łatwo zapominamy o sile śmiertelnych chorób. Kiedyś wykonaliśmy dobrą robotę – nie zepsujmy tego!
Czy wiesz, że::
- szczep wirusa polio typu 2 został wyeliminowany w 1999 roku i od tamtej pory się nie pojawił?
- wirus ospy prawdziwej był używany jako pierwsza broń biologiczna, która zabiła więcej rdzennej ludności w obu Amerykach niż konkwistadorzy?
- pierwsze szczepionki przeciwko ospie były produkowane ze strupów i ropy pochodzących z krost osób na nią chorujących?
David Isaacs? w niezwykły sposób ukazuje historię walki z chorobami zakaźnymi […].
Autor podpowiada nam, dlaczego powinniśmy kontynuować i finansować badania nad szczepionkami, oceniać je oraz edukować ludzi, by zapobiegać chorobom.
Fiona Stanley, profesor na Uniwersytecie Australii Zachodniej 
Autor w przystępny i błyskotliwy sposób pokazuje nam ludzi stojących za najważniejszymi historycznymi dokonaniami dotyczącymi zdrowia publicznego.
Andrew J. Pollard, profesor na Wydziale Pediatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego
Profesor David Isaacs jest lekarzem konsultantem w zakresie pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Westmead w aglomeracji Sydney i profesorem klinicznym w Instytucie Zakaźnych Chorób Dziecięcych Uniwersytetu Sydney. Od 25 lat należy do krajowych komitetów doradczych do spraw szczepień w Australii. Interesuje się bioetyką, a w swojej działalności naukowej i edukacyjnej poświęca dużo miejsca etycznym aspektom immunizacji.

Dwa oblicza traumy - Nina Ogińska-Bulik

Publikacja podejmuje niezwykle ważną problematykę, jaką są następstwa doświadczonych zdarzeń traumatycznych występujące u pracowników służb ratowniczych.
Książka jest przeznaczona dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką traumy i jej skutków, zwłaszcza pozytywnych. Szczególnie jednak będzie przydatna dla psychologów, zarówno teoretyków, jak i praktyków, psychologów klinicznych, specjalistów z zakresu zdrowia, stresu i psychotraumatologii, a także lekarzy-psychiatrów, którzy zajmują się leczeniem zaburzeń po stresie pourazowym. Książka będzie także cennym źródłem wiedzy dla studentów psychologii, pedagogiki, socjologii, medycyny. Książka może być wykorzystana przez służby ratownicze (strażacy, policjanci, ratownicy medyczni) w celach szkoleniowych.

Interpersonalna trauma

W literaturze przedmiotu wyróżnia się dwa typy traumy: typ I – prosty i jednorazowy oraz typ II – chroniczny i złożony. Typ prosty opisuje wpływ katastrof naturalnych i spowodowanych nieintencjonalnym działaniem człowieka oraz wojen i terroru na funkcjonowanie poszkodowanej osoby. Typ złożony i chroniczny zajmuje się konsekwencjami, jakie pozostają w osobie w wyniku świadomego krzywdzenia jej przez drugiego człowieka. Ze względu na to, że sprawcą traumatycznych doświadczeń jest tu najczęściej osoba bliska lub znana, ten rodzaj traumy określa się zwykle mianem traumy relacyjnej lub interpersonalnej. Prezentowana publikacja poświęcona jest temu typowi traumy.

Możemy przeczytać o mechanizmach traumy,

traumatycznych więzi w dzieciństwie, rodzin z problemem alkoholowym, wpływu traumy na rozwój uzależnień, przemocy seksualnej, sprawców przemocy interpersonalnej w domu i w pracy oraz zagadnień związanych z procedurami prawnymi.​​ 

Psychologia Medycyna Zdrowie Tom 1

Psychologia na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Były lata w naszej historii, kiedy myśl psychologiczna zderzała się z uprzedzeniami ideologicznymi i trzeba było pracować w bardzo trudnych warunkach finansowych i organizacyjnych. A jednak oryginalne badania zostały zrealizowane. Bo nauka to ludzie, ludzie z pasją, wielcy duchem, wspaniałe Osobowości, zafascynowani ideą poznania i dochodzenia do prawdy o człowieku. Profesorowie Mariusz Maruszewski, Irena Heszen, Krzysztof Czubalski, Kazimierz Wrześniewski czy obecnie zarządzający Zakładem Psychologii i Komunikacji Medycznej prof. Krzysztof Owczarek. Ich idee chorób psychosomatycznych, czynności mózgu, funkcjonowania człowieka w sytuacji choroby wyznaczyły kierunki do rozwoju dalszych badań w tym obszarze.  ​​ ​​​​ 

Zdrowie publiczne


Książka
​​ jest dziedziną interdyscyplinarną skupiającą zagadnienia zarówno z zakresu medycyny, ekonomii, prawa, zarządzania, jak i socjologii oraz psychologii.
W podręczniku omówiono zagadnienia z różnych obszarów zdrowia publicznego. Koncentrują się one wokół:
·        koncepcji zdrowia w medycynie, 
·        polityki zdrowotnej, 
·        współczesnych zagrożeń zdrowia jednostki i rodziny, 
·        profilaktyki zdrowotnej w Polsce i w kra jach europejskich, 
·        profilaktyki chorób społecznych i cywilizacyjnych, 
·        zagrożeń zdrowia psychicznego, 
·        opieki medycznej nad młodzieżą szkolną, 
·        promocji zdrowia, 
·        systemów informacyjnych w zdrowiu publicznym, 
·        uregulowań prawnych. 
Podręcznik dostosowany jest do aktualnych programów kształcenia studentów kierunków medycznych i nauk o zdrowiu. Rozdziały poprzedzone są celami kształcenia i zakończone pytaniami, które mogą być pomocne w utrwaleniu treści.

Uzależnienia behawioralne - Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska

Rosnące tempo życia powoduje, że coraz więcej czasu spędzamy w pracy, coraz mniej mamy go natomiast na spotkania z przyjaciółmi, realizację zainteresowań i pogłębianie rodzinnych więzi. Takie warunki kulturowo-społeczne sprzyjają kształtowaniu się i utrwala­niu pewnych sposobów funkcjonowania, które aktualnie nazywa się uzależnieniami behawioralnymi (pracoholi­zm, patologiczne uprawianie hazardu, seksoholizm czy uzależnienie od opalania się lub aktywności fizycznej).
Zachowania te stanowią często poważny pro­blem dla jednostki, źródło cierpienia dla najbliższych, są także istotnym problemem społecznym, ponieważ wymagają odpowiednich działań prewencyj­nych. Stały się również przedmiotem zainteresowania badaczy i terapeutów, którzy próbują stworzyć programy zapobiegające ich powstaniu oraz programy ich leczenia.​​ 
W publikacji zaprezentowano informacje dotyczące naukowych modeli przyczyn uzależnień behawioralnych oraz opisano podstawy profilaktyki, poradnictwa i psychoterapii dla osób zmagających się z tym problemem. Opisano problematyczne zachowania związane z:
hazardem nowymi technologiami zabiegami modyfikującymi ciało, jak uprawianie sportu, opalanie się, poddawanie operacjom plastycznym czy tatuowanie spożywaniem wysokokalorycznych pokarmów seksem i pornografią zakupami pracą.​​ 

Współczesne wyzwania zdrowia publicznego - Jarosław Pinkas

Monografia dotyczy kluczowych uwarunkowań instytucjonalnych, społecznych, środowiskowych, prawnych, politycznych i gospodarczych mających wpływ na rozwoju zdrowia publicznego.  ​​ ​​ ​​ ​​​​ Publikacja w jedenastu rozdziałach przedstawia zagadnienia dotyczące: historii zdrowia publicznego w Polsce; instytucji zdrowia publicznego, polityki regulacyjnej państwa a wyborów zdrowotnych obywateli, health literacy, zmian zachowań zdrowotnych z perspektywy medycyny stylu życia, nierówności w zdrowiu, vaccine hesitancy i budowy zaufania do szczepień, wyrobów tytoniowych i e-papierosów, bezpieczeństwa żywności oraz problemów zdrowia psychicznego.​​ Współczesne wyzwania zdrowia publicznego.​​ 

 

Zdrowie publiczne - Marian Sygit

Książka obejmuje pełny wykład z zakresu zdrowia publicznego. Omówiono w niej m.in.:
• wybrane problemy dotyczące epidemiologii i badań epidemiologiczno-statystycznych,
• szpitalnictwo, lecznictwo sanatoryjne i psychiatryczne,
• zagadnienia ratownictwa medycznego,
• problematykę opieki pediatrycznej i opieki nad człowiekiem w wieku poprodukcyjnym,
• problemy Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
• tematykę ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
• zagadnienia medycyny pracy i orzecznictwa lekarskiego,
• zagrożenia środowiskowe i społeczne zdrowia i życia człowieka.

Trzecie wydanie zostało uzupełnione o zagadnienia dotyczące m.in.: chorób cywilizacyjnych, wenerycznych i zakaźnych, opieki stomatologicznej oraz stanu opieki zdrowotnej nie tylko w krajach europejskich, lecz także w wybranych państwach świata.

Dobór treści był wynikiem kompromisu między zakresem tematów określonych w minimum programowym dotyczącym zdrowia publicznego a oczekiwaniami studentów i osób specjalizujących się w dziedzinie zdrowia publicznego.
 ​​​​ 

Andrologia

Oddajemy do rąk czytelników podręcznik „Andrologii” przygotowany przez najlepszych specjalistów w kraju. To pierwsze tak obszerne opracowanie na temat zdrowia mężczyzn na rynku wydawniczym.
Andrologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się męskim układem płciowym i zdrowiem mężczyzn w zakresie prawidłowego rozwoju płciowego, płodności, sprawności seksualnej i starzenia się, z zachowaniem dobrej jakości życia.
W ostatnich latach obserwuje się niezwykle dynamiczny rozwój andrologii spowodowany zastosowaniem nowych metod badawczych z dziedziny biochemii, biologii molekularnej i genetyki oraz powrót do bardziej intensywnych badań nad zaburzeniami męskiego układu płciowego. Powstają coraz doskonalsze metody diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej. Pojawiają się nowe preparaty stosowane w terapii zaburzeń hormonalnych, seksualnych i niepłodności.
Praktyczna księga postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w zaburzeniach andrologicznych

Prawo dla ratowników medycznych - Małgorzata Paszkowska

 

Prawo dla ratowników medycznych.​​ Książka przedstawia w sposób kompleksowy najważniejsze aspekty prawne wykonywania zawodu ratownika medycznego w Polsce. Drugie wydanie uwzględnia m.in. szereg istotnych zmian prawa dotyczących systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz zawodu ratownika medycznego, uchwalonych w 2018 roku.
Autorka wskazuje m.in.:
- jakie są zasady prowadzenia działalności leczniczej w tym zakładania podmiotów leczniczych,
- jakie jednostki tworzą system PRM i jakie są ich zadania,
- jaki jest dopuszczalny zakres czynności zawodowych ratownika medycznego,
- gdzie poza systemem PRM ratownik może wykonywać swój zawód,
- jakie są ustawowe zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego, w tym realizacji praw pacjenta,
- jakie są zasady współpracy ratowników medycznych z pielęgniarkami systemu PRM,
- jakie są formy zatrudniania ratowników medycznych,
- jakie są rodzaje i zasady odpowiedzialności prawnej ratownika medycznego,
- jakie obowiązują zasady zabezpieczenia medycznego imprezy masowej.

 

Kierunki współczesnej promocji zdrowia i prewencji zaburzeń - Patrycja Stawiarska

Temat profilaktyki we współczesnym świecie jest niezwykle aktualny. Autorka w sposób wielowymiarowy przedstawia kwestię promocji zdrowia i prewencji zaburzeń w odniesieniu do różnych obszarów funkcjonowania człowieka. Przedstawione i omówione zostały przykłady programów profilaktycznych dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży, dla osób zdrowych oraz przejawiających dysfunkcje w różnych obszarach życia i funkcjonowania. W książce zaprezentowano i szczegółowo omówiono interaktywne metody pracy z jednostką i grupami.

Polski system ochrony zdrowia - Małgorzata Paszkowska

Książka w sposób kompleksowy prezentuje organizację i podstawy prawne funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Omówiono w niej model systemu zdrowotnego i podsystemy tworzące polski system ochrony zdrowia, jego zasoby personalne oraz finansowanie. Dodatkowo w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 przedstawiono organizację i instrumenty zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom. Publikacja adresowana jest do zarządzających jednostkami ochrony zdrowia oraz do zarządzających i pracowników organów administracji ochrony zdrowia (w tym NFZ), do studentów kierunków medycznych i słuchaczy studiów podyplomowych w zakresie zarządzania ochroną zdrowia oraz do wszystkich zainteresowanych obecnym systemem ochrony zdrowia w Polsce.

Marketing usług zdrowotnych - Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska

Renoma placówki to całokształt korzystnych wyobrażeń związanych z danym podmiotem umożliwiających pozytywne nastawienie pacjentów. Dlatego tak ważnym staje się kompleksowe przygotowanie personelu do budowania wizerunku placówki zdrowotnej w oczach pacjentów.
Książka ta nie wchodzi w obszar medycznego sacrum, zajmuje się problematyką funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej w obszarze profanum, tj. szeroko pojętej komunikacji z pacjentem - nabywcą usługi zdrowotnej. Jej celem jest wskazanie lekarzom sposobów budowania pozytywnego wizerunku placówki, którą zarządzają czy w której pracują, w oczach aktualnych i potencjalnych nabywców. Jest to „marketingowym kierunkowskazem" możliwych do podjęcia działań.

Edukacja zdrowotna

„Edukacja zdrowotna. Podstawy teoretyczne, metodyka, praktyka” to kompendium wiedzy dotyczące kształtowania kompetencji umożliwiających ludziom dbanie o zdrowie własne i społeczności, w której żyją. W pierwszej części podręcznika omówiono teoretyczne podstawy edukacji zdrowotnej, nakreślono jej etyczne aspekty, opisano role i kompetencje osób prowadzących edukację zdrowotną oraz przedstawiono metodykę jej prowadzenia. Druga – praktyczna część – dotyczy wybranych obszarów tematycznych w edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży. W tej sekcji, wzbogaconej o gotowe scenariusze zajęć, poruszono zagadnienia związane z edukacją w zakresie:
- dbałości o ciało

- zdrowia psychicznego

- żywienia

- aktywności fizycznej

- bezpieczeństwa

- zdrowia seksualnego

- zapobiegania zachowaniom ryzykownym

- bycia aktywnym pacjentemOsobne rozdziały poświęcono edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży z chorobami przewlekłymi oraz niepełnosprawnością intelektualną.